Zpět

Po stopách Santiniho, cestou baroka až do nejmenšího městečka Česka

Za barokem a architekturou severního Plzeňska

Itinerář

1. den - sobota

- vlak Praha - Plzeň - Plasy
- prohlídka plaského kláštera a Centra stavitelského dědictví - cca 2 hod
- oběd plaský pivovar
- vlak Plasy - Žihle
- Žihle - Rabštejn nad Střelou - putování
- Rabštejn - ubytování

Ranní vlak do Plas, s přestupem v Plzni odjíždí z Prahy zhruba každou hodinu a cesta trvá cca 2,5 hodiny, kdy se člověk ve vlaku stihne dospat, dát si ve vlaku snídani a pohledem z okna se kochat na krásami Berounska, vizuálně zkontrolovat Karlštejn, zda stále stojí. A při snídani se klidně můžete začíst i do útlé knížky povídek Oty Pavla, který o této krajině krásně psal v knížce Smrt krásných srnců.

Po zhruba 2,5 hodinách cesty vystoupíme ve Plasích na nádraží, kde se vydáme na prohlídku plasského kláštera, jedinečné stavby cisterciáků, postavenou na více jak 5000 dubových pilotech zaražených do bahnitého dna. Tato stavba je zároveň jednou z vrcholných staveb Jana Blažeje Santiniho Aichla. V současné době je otevřeno několik prohlídkových okruhů, pokud vás zajímá speciální prohlídka vodního systému, na kterém stojí celý konvent je dobré se na ni předem zamluvit termín, protože do roka je vypsáno pouze několik termínů. Co určitě dál v Plasích neminout - sýpku, gotickou královskou kapli a hodinovou věž. Tím zdaleka, ale nejsou turistické povinnosti splněny - od roku 2015 působí v prostorách budov plasského kláštera také Centrum stavitelského dědictví, v moderně pojatých expozicích si budete připadat jako ve stavební huti, kde si můžete řadu stavebních principů vyzkoušet vlastníma rukama. Úctu ke stavbám a práci všech stavebníků vyjadřuje motto “Kdo zná, neničí”.

Prohlídka kláštera i centra stavitelského dědictví zabere cca 3 hod a tak po obědě v plaském pivovaře, se tak můžeme vydat na cestu dál.

Protože nás čeká okružní trek po nejbližších městečkách, usnadníme si nejdříve cestu vlakem a tak místní lokálkou dojedeme do městečka Žihle, odkud se pěšky vydáme do Rabštejna nad Střelou. Máme dvě možnosti - jít po modré, necelých 9 km nebo po žluté a červené, kdy je cesta skoro 15ti kilometrová. Jednou nebo druhou cestou se dostaneme do nejmenšího českého historického městečka s nádhernou polohou na ostrohu nad řekou - do Rabštejna nad Střelou. V obci žije cca 23 obyvatel, k dispozici jsou tu asi dva penziony, ale funguje tu kavárna a zároveň infocentrum - Četnická stanice. Prakticky je to dokonalé místo k odpočinku o víkendu. Městečko samotné se postupně probouzí k životu, takže tady nepotkáte příliš turistů. Určitě stojí za to si jej prohlídnout, najdete tu hrad, zámek, kostely, ale také řadu hrázděných domů - typických pro tento kraj.

2. den - neděle

- Rabštejn - Plasy

V neděli vyrazíme zpátky do Plas, čeká nás cca 22 km údolím řeky Střely, je to zhruba 7 hodinová cesta, která vede dolů po proudu řeky a spolehlivě nás podél všech mlýnů dovede až do Plas.

Poznámka

Výlet se dá zrealizovat také jako cyklovýlet - v sobotu vyrazit po cyklostezce - 2264 - Baroko I. a jet trasu - Plasy - Mariánská Týnice - Žihle - Rabštejn nad Střelou - cca 30 km.

V neděli pak vyrazit z Rabštejna přes Manětín až do Plas.

Cestou si tak navíc můžete prohlédnout Klášter Mariánská Týnice, první stavbu Jana Blažeje Santiniho Aichla v tomto kraji, druhý den pak na vás čeká Manětín, městečko plné barokní soch, kde si můžete prohlédnout nově zrestaurovaný zámek a projít rozsáhlý anglický park.

Po stopách Santiniho, cestou baroka až do nejmenšího městečka Česka

Za barokem a architekturou severního Plzeňska

Oblast:

ČR, Severní Plzeňsko, Plassko

Délka výletu: 

víkend tj. 2 dny

Typ: 

trek, putování + prohlídka památek - turistický okruh

Doprava: 

vlakové spojení nebo se dá jet autem a nechat jej zaparkované v Plasích

Ubytování: 

doporučené ubytování - hostel/ apartmány v Rabštejně nad Střelou:

Trasa putování (oba dny): 

mapa

Galerie: